Etiket Arşivi:thy logosu

Türk Hava Yolları Logosu’nun Hikayesi
4.3 (20)

türk hava yolları logo

THY Logosu

Günümüzde bir şehirden diğer bir şehire gitmek denince akla hiç şüphesiz uçak yolculuğu gelmektedir. Bu uçak yolculuğunun da Türkiye’deki ve Dünya’daki en büyük havayolu firmalarından bir tanesi olan Türk Hava Yolları zirveyi çeker. Bu zirvenin en büyük sebeplerinden bir tanesi de hiç şüphesiz ki, havayolu yolcularının seyahat esnasında yaşamış oldukları konfordur. Dünya’da ve Türkiye’de havayolu firmalarının hemen hemen %95 low-cost, yani düşük bütçeli havayolu firması olmasından dolayı, normal havayolu firmalarındaki konfor insanların ister istemez hoşuna gitmektedir.

Peki hiç düşündürnüz mü Türk Hava Yolları’nın Logosu’nun anlamını ?

Bu sorumuzun cevabını evet olarak düşünüyoruz, aksi taktirde bu konumuzu okuyor olmazdınız muhtemelen.

Türk Hava Yolları’nın logosunun hikayesi ilk kurulduğu günden bugüne kadar aynı kalmayı başarmış ender havayolu logolarından bir tanesi olma özelliğini taşımaktadır.

Bütün havayolu firmalarının logolarının bir hikayesi olduğu gibi, Türk Hava Yolları’nın logosunun da bir hikayesi bulunmaktadır.

Günümüzde, bir markanın insanların zihinlerinde ilk izlenim uyandıracak etkenkenlerinden en önemlisi şüphesiz logosudur. Markaların bazıları bu önemli etkenlerine milyonlarca dolar harcarken, bazı havayolu firmaları da sadece birkaç yüz dolar harcama yaparak, tesadüfen de olsa başarılarıyı yakalayabiliyor.

THY logo
THY logo

Türk Hava Yolları’nın logosu‘nun birçok anlamı bulunmaktadır. Bu anlamların en belirgin olanı yaban kazlarına benzemesidir. Bilindiği gibi Türk Hava Yolları’nın logosunda bulunan yaban kuşuna benzeyen simge, Dünya’nın en uzun havada kalabilen ve en uzun uçabilen kuşlarından birisi olan yaban kuşuna benzemesidir. Yaban kuşlarının uçarken sergiledikleri figürden esinlenildiği düşünülen Türk Hava Yolları logosu bu anlamlardan sadece bir tanesidir.

Yaban kazları uçarken sergiledikleri figür, sadece estetik olarak güzel görülmesinden dolayı THY logosunda kullanılması düşünülmemiştir. Yaban kazları dünya’da çok uzun süre havada kalabilme özelliği olmasından dolayı böyle bir figürden esinlenilmiştir.

thy logosunun anlamı
thy logosunun anlamı

THY logosunun bir diğer anlamı ise, logoyu 3 farklı yönde 45’er derece açıyla döndürdüğünüzde ve yan yana koyduğunuzda Türk Hava Yolları’nın baş harfleri olan THY simgesi oluşmasıdır.

Dünya’da ve ülkemizde bir logonun faklı farklı anlamlarla birçok kez kullanılması ender görülen bir özelliktir. Bunun nedeni, bir simgeyi birden fazla figüre benzeterek ve herhangi bir deformasyon yapmadan bunu başarmak normal logo yapımına göre en az 10 kat daha zor olmaktadır.

Görülen o ki THY’nin logosunu yapan şahır yada firma bu işi çok başarılı bir şekilde başarabilmiş.

Türk Hava Yolları Logosu‘nun birkaç anlama daha geldiğini söyleyebiliriz. Şimdilik bu iki en belirgin özelliğini bilmeniz yeterli olduğunu düşünüyoruz.
Dilerseniz THY iletişim hattı ile de Türk Hava Yolları‘nın uçak biletlerini satın alabilirsiniz.

Aşağıda da Türk Hava Yolları’nın logosunun hikayesini video slayt olarak izleyebilirsiniz. Böylece Türkiye’nin en büyük ve en iyi havayolu firması olan Türk Hava Yolları’nın logosunda taşıdığı anlamı öğrenmiş olduk.

Makaleyi Oyla
[Total: 20 Average: 4.3]